The following data summarizes the incidence of Coronary Heart Disease (CHD) for
ID: 3203039 • Letter: T
Question
The following data summarizes the incidence of Coronary Heart Disease (CHD) for people who smoked regularly and for people who did not smoke regularly Estimate the relative risk of CHD for those who smoked compared to those who did not smoke Calculate a 90% Wald confidence interval for your estimate in (a) Interpret your confidence interval in terms of the problem. What is the baseline risk of CHD based on this sample? Given that information, do you believe smoking increases your risk of CHD on a practical level?Explanation / Answer
a) Total CHD = 3000
psmoked = 84/3000 = 0.028
pdid not smoke = 2916/3000 = 0.972
relative risk = 0.028/0.972 = 0.0288
b) p = 0.0288
SE = p*(1-p)/n
= 0.0288(1-0.0288)/3000 = 0.00305
CI = [p ± z*SE] = [0.0288 ± 1.645*0.00305] = [0.0237, 0.03383]
c) We are 90% that the relative risk of CHD for those who smoked compared to those who did not smoke will lie in the given Confidence Interval.
d) Baseline Risk = 84/3000 = 0.028
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.