Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following data set shows the entrance exam score (Verbal GMAT) for each of e

ID: 3067051 • Letter: T

Question

The following data set shows the entrance exam score (Verbal GMAT) for each of eight MBA students along with his or her grade point average (GPA) upon graduation GMAT 310 280 270 270 350 270 300 300 GPA 3.7 3.1 3.1 3. 3.9 3. 3.6 3.1 A linear regression on the data gives the equation below. Complete parts a through d below Predicted GPA = 0.18 1903 + 0.01 0742(GMAT) a. Calculate the SST SST (Round to three decimal places as needed.) b. Partition the total sum of squares into the SSR and SSE SSR- SSE- (Round to three decimal places as needed.) c. Calculate the sample coefficient of determination (Round to three decimal places as needed.) d. Test the significance of the population coefficient of determination using ?-005 Determine the null and alternative hypotheses. Choose the correct answer below ??: 2 0 C. Ho : 2 >0 O D. Ho: p220 Click to select your answer(s) Calculate the F-score for this test. F(Round to two decimal places as needed.) Determine the p-value The p-value is (Round to three decimal places as needed.) Determine the correct conclusion. Choose the correct answer below. O A. Do not reject Ho-pf appears to be greater than 0 B. Reject Ho.p2 C. Reject Ho- 2 appears to be greater than 0 D. does not appear to be greater than 0 Do not reject Ho- p does not appear to be greater than 0 Click to select your answer(s)

Explanation / Answer

The statistical software output for this problem is:

Simple linear regression results:
Dependent Variable: GPA
Independent Variable: GMAT
GPA = 0.18190255 + 0.010742459 GMAT
Sample size: 8
R (correlation coefficient) = 0.88225053
R-sq = 0.77836599
Estimate of error standard deviation: 0.17177027

Parameter estimates:


Analysis of variance table for regression model:

Hence,

a) SST = 0.799

b) SSR = 0.622

SSE = 0.177

c) R2 = 0.778

d) Hypotheses: Option B is correct.

F = 21.07

p - Value = 0.004

Conclusion: Option C is correct.

Parameter Estimate Std. Err. Alternative DF T-Stat P-value Intercept 0.18190255 0.69011327 ? 0 6 0.26358362 0.8009 Slope 0.010742459 0.0023402075 ? 0 6 4.5903876 0.0037
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote