An incipient form of cancer occurs in three out of every 1000 Americans. To prov
ID: 3202851 • Letter: A
Question
An incipient form of cancer occurs in three out of every 1000 Americans. To provide early detection, a screening test has been developed that rarely errs. Among healthy patients, only 5% get a + reaction (false alarm). Among patients with this incipient cancer, only 2% get a – reaction (missed alarm). If this test is used to screen the American public, all those who get a + reaction will be hospitalized for exploratory surgery. What proportion of these people who are thought to have cancer, will actually have cancer?
Explanation / Answer
Let C shows the event that person has cancer and N shows the event that person do not have cancer. So we have
P(C) = 3 /1000 = 0.003
And P(N) = 1 - 0.003 = 0.997
Now
P(+|N) = 0.05, P(-|C) = 0.02
By the complement rule we have
P(+|C) = 1 - P(+|N) = 1 - 0.05 = 0.95
By the total law of probability we have
P(+) = P(+|C)P(C) + P(+|N)P(N) = 0.95 * 0.003 + 0.05 * 0.997 = 0.0527
Now by the Baye's theorem the probability that person will actually have cancer given that he has positive test result will be
P(C|+) = [ P(+|C)P(C) ] / P(+) = [0.95* 0.003] / 0.0527 = 0.0541
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.