An important problem in industry is shipment damage. A windshield factory ships
ID: 3337892 • Letter: A
Question
An important problem in industry is shipment damage. A windshield factory ships its product by truck and determines that it cannot meet its profit expectations if, on average, the number of damaged items per truckload is greater than 12. A random sample of 12 departing truckloads is selected at the delivery point and the average number of damaged items per truckload is calculated to be 11.3 with a calculated sample of variance of 0.49. Select a 99% confidence interval for the true mean of damaged items.
Explanation / Answer
here std error of mean=std deviation/(n)1/2 =(0.49/12)1/2 =0.2021
for (n-1=11) degree of freedom and 99% CI ; critical value of t =3.1058
hence 99% confidence interval for the true mean of damaged items =sample mean -/+ t*std error
=10.6724 to 11.9276
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.