With explanation please You want to go to graduate school, so you ask your math
ID: 3202656 • Letter: W
Question
With explanation please
You want to go to graduate school, so you ask your math professor, Dr. Emmy Noether, for a letter of recommendation. You estimate that there is a 80% chance that you will get into a graduate program if you receive a strong recommendation, a 60% chance that you will get into a graduate program if you receive a moderately good recommendation, and 5% chance that you will get into a graduate program if you receive a weak recommendation. Furthermore, you estimate that the probabilities that a recommendation will be strong, moderately good, and weak are 0.7, 0.2, and 0.1, respectively. Based on these estimates, what is the probability that you will get into a graduate program. Given that you did receive an offer to attend a graduate program, what is the probability that you received a strong recommendation? Suppose you didn't receive an offer to attend a graduate program. Given that, what is the probability that you received a moderately good recommendation?Explanation / Answer
let probabilty of strong recommendation =P(S) ; moderate =P(M) and weak =P(W)
and entering into graduate programme =P(G)
here P(S) =0.7 ; P(M) =0.2 ; P(W) =0.1
a) hence from bayes theorum ; probabilty to get into a graduate programme P(G)
=P(S)*P(G|S) +P(M)*P(G|M) +P(W)*P(G|W)
=0.7*0.8+0.2*0.6+0.1*0.05 =0.685
b) probabilty you get a strong recommendation, given you receive offer to get in to a graduate programme
=P(S|G) =P(S)*P(G|S)/P(G) =0.7*0.8/0.685 =0.8175
c) probabilty of not receiving an offfer to attend a graduate programme =P(G') =1-P(G) =1-0.685 =0.315
probabilty you get a moderate recommendation, given you did not receive offer to get in to a graduate programme
=P(M|G') =P(M)*P(G'|M)/P(G') =0.2*(1-0.6)/0.315 =0.254
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.