With explanations please! 3. A railroad car of mass m moving at v collides compl
ID: 1446911 • Letter: W
Question
With explanations please!
3. A railroad car of mass m moving at v collides completely inelastically with a stationary railroad car of mass 3m and couples to it. How fast are they moving after the collision? a) V/4 d) 2v/3 e) 3v/4 b) V/3 c) v/2 4. A railroad car of mass m and velocity v collides completely inelastically with another stationary railroad car of mass 3m and couples to it. What fraction of the initial kinetic energy is still retained by the cars after the collision? e) 3/4 b) 1/3 d) 2/3 a) 1/4 c) 1/2Explanation / Answer
(3) P conservation
m1u1 + m2u2 = MV
mv + 0 = (m + 3m) V
mv = 4m V
V = v/4 (option a)
(4) initial KE = 1/2 mu1^2 + 1/2 3mu2^2 = 1/2 m v^2 + 0 = 1/2 mv^2
Final KE = 1/2 (m + 3m) V^2 = 1/2 4m (v/4)^2 = 1/2 m v^2/4 = 1/8 mv^2
Fraction = final / initial = (1/8) / (1/2) = 1/4 (option a)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.