A cheerleading squad received a mean rating (out of 100 possible points) of 66 ±
ID: 3200792 • Letter: A
Question
A cheerleading squad received a mean rating (out of 100 possible points) of
66 ± 8 ( ± )
in competitions over the previous three seasons. The same cheerleading squad performed in 16 local competitions this season with a mean rating equal to 68 in competitions. Suppose we conduct a one-independent sample z-test to determine whether mean ratings increased this season (compared to the previous three seasons) at a 0.05 level of significance. (a) State the value of the test statistic. (Round your answer to two decimal places.)
z =
State whether to retain or reject the null hypothesis.
Retain the null hypothesis. Reject the null hypothesis.
(b) Compute effect size using Cohen's d. (Round your answer to two decimal places.)
d =
Explanation / Answer
Hypothesis:
Ho: u>66
Ha: u <=66
test statistic z = 68 -66 / 8/sqrt(16) = 1
critical value : z < 1.96
since z < critical value , we reject null hypothesis
b)
effective size = 68 -66 /8 = 0.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.