1.oFind the work done by a car 6ON force in pulling a suitcase in fig. below at
ID: 3196588 • Letter: 1
Question
1.oFind the work done by a car 6ON force in pulling a suitcase in fig. below at an angle of 5O for a distance of S 75.Om.. A car travels at a constant speed around a circular track whose radius is 2.6 km. The car goes once the track in 360 s. What is the magnitude of the centripetal acceleration of the car. 2. What is the mass of the car, when it makes 200 kj of work to accelerate the car from 20 m/s to 25 m/s. 3 4 A worker of mass 70 kg rides a 2550 m long lift to the top of a hill. The lift makes an angle of 25 ith the horizontal. What is the change in the worker's gravitational energy.Explanation / Answer
Dear Student
Thank you for using Chegg !!
Given
F = 60 N
Distance = 75 m
Angle between the Force and displacement = 50 Degree
Work Done = Force X Displacement
= 60 X 75 Cos 50
= 2892.544 N m
Solution
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.