A random sample of 40 transmission replacement costs finds the mean to be $2640.
ID: 3180086 • Letter: A
Question
A random sample of 40 transmission replacement costs finds the mean to be $2640.00. Assume the population standard deviation is $425.00 A 90% confidence interval for the population mean repair cost is (2529.5, 2750.5). Change the sample size to n = 80. Construct a 90% confidence interval for the population mean repair cost. Which is confidence interval wider? Explain. Construct a 90% confidence interval for the population mean repair cost. the 90% confidence interval is (Round to one decimal place as needed.)Explanation / Answer
a. Here n=40 and population sd is known so we will take z distribution.
For 90% CI z=1.645, as from z table we can see that P(-1.645<z<1.645)=0.90
Now sd=425 so Margin of Error=E=z*sd/sqrt(n)=1.645*425/srt(40)=110.541
Hence CI=mean+/-E=2640+/-110.541=(2529.5,2750.5)
Similarly for n=80 E=1.645*425/sqrt(80)=78.165
So CI=2640+/-78.165=(2561.8,2718.2)
CI with n=40 is wider
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.