A random sample of 25 items is drawn from a population whose standard deviation
ID: 3174106 • Letter: A
Question
A random sample of 25 items is drawn from a population whose standard deviation is unknown the sample mean is x = 850 and the sample standard deviation is s = 15 Use Appendix D to find the values of Student's t. Construct an interval estimate of mu with 95% confidence (Round your answers to 3 decimal places.) the 95% confidence Interval is from to Construct art interval estimate of mu with 95% confidence, assuming that s = 30 (Round your answers to 3 decimal places.) the 95% confidence interval Is fromExplanation / Answer
Answers to the question:
n = 25
Xbar = 850
Stdev =s=15
The t value corresponsng to df = n-1=24 and alpha=.05( 2 tailed) is 2.064
a.
CI is xbar+/-t*s/sqrt(n)
850 +/- 2.064*15/sqrt(25)
=843.8 to 856.2
b.
CI is xbar+/-t*s/sqrt(n)
850 +/- 2.064*30/sqrt(25)
=837.616 to 862.384
c.
CI is xbar+/-t*s/sqrt(n)
850 +/- 2.064*60/sqrt(25)
=825.232 to 874.768
d.
As s increases CI increases.
so, b option is right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.