Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a boat capsized A boat and sank in a lake. Based on an assumption of mean weight

ID: 3179392 • Letter: A

Question

a boat capsized A boat and sank in a lake. Based on an assumption of mean weight of 131 b, the boat was rated to carry 60 passengers (so the load limit was, 860 lb) weight for similar boats was changed from 131 lb to 174 lb. Complete parts a and b below. a. Assume that a similar boat is loaded with 60 passengers, and assume that the weights of people are normally distributed with a mean of 1783D and a standard deviation of 13a the boat is overloaded because the 60 passengers have a mean weight greater than 131 lb. The probability is (Round to four decimal places as needed.)

Explanation / Answer

Result:

standard error = sd/sqrt(n) = 39/sqrt(60) =5.0349

z value for 131, z =(131-178.3)/5.0349 = -9.39

P( mean x >131) = P( z > -9.39)

=1.0000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote