a beer distributor incurs a penalty cost of $2 per case of shortage and a $1 cha
ID: 1861411 • Letter: A
Question
a beer distributor incurs a penalty cost of $2 per case of shortage and a $1 charge per case left over in inventory at the of the week. assume that the demand (in number of cases ordered) follows the discrete distribution given in the table below.
demand probability
10 .2
20 0.3
30 0.3
40 0.1
50 0.1
a)what is the optimal number of cases to have on hand to minimize expected total costs in a single week? show calculations
b)what is the expected cost?
Explanation / Answer
expected demand = 10*0.2+20*.3+30*0.340*0.1+50*0.1 = 26
also for shortage optimal quantity = sqrt((2*A*D/H)(H+K)/k)
letting ordering cost(here missing) = 100
SO QUANTITY =88.31
cost expected = Q/2 *h + stockout cost = 44*1 + (88-58.87)/2 *2 =73.12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.