Suppose a subdivision on the southwest side of Denver, Colorado, contains 1, 500
ID: 3179387 • Letter: S
Question
Suppose a subdivision on the southwest side of Denver, Colorado, contains 1, 500 houses. The subdivision was built in 1983. A sample of 100 houses is selected randomly and evaluated by an appraiser. If the mean appraised value of a house in this subdivision for all houses is $227,000 with a standard deviation of $8, 500, what is the probability that the sample average is greater than $229,000? N = _________ n = _________ = ______ = __________ z = __________ = _______ According to a study by Decision Analyst, 21% of the people who have credit cards are very close to the total limit on the card(s). Suppose a random sample of 600 credit card users is taken. What is the probability that more than 150 credit card users are very close to the total limit on their card(s)? n = _________ x = ________ p = ________ Check: __________ z = ________ = __________-Explanation / Answer
a) N=1500 ; n=100
mean =227000
std error of mean =std deviation/(n)1/2 =850
hence P(X>229000)=1-P(Z<(229000-227000)/850)=1-0.9907=0.0093
2) n=600; x=150; p=0.21
here mean =np=600*0.21 =126
and std deviation =(np(1-p))1/2 =9.977
ehnce P(X>150)=1-P(X<=149)=1-P(Z<(149.5-126)/9.977)=1-P(Z<2.3554)=1-0.9907 =0.0093
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.