Suppose a stock had an initial price of $85 per share, paid a dividend of $1.60
ID: 2650906 • Letter: S
Question
Suppose a stock had an initial price of $85 per share, paid a dividend of $1.60 per share during the year, and had an ending share price of $72.00.
Compute the percentage total return. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
What was the dividend yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
What was the capital gains yield? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Suppose a stock had an initial price of $85 per share, paid a dividend of $1.60 per share during the year, and had an ending share price of $72.00.
Explanation / Answer
Initial price $ 85
Dividend $ 1.60
Ending price $ 72
Percentage total return would be
Ending price - initial price + dividends / initial price
= 72-85+1.60 = -13.41%
Dividend yield would consider only dividends received irrespective of the ending price
= 1.6/85 = 1.88%
Capital gain yield would consider only inital and final price, no dividends would be considered
= (72-85)/85
= -15.29%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.