A survey of Internet users reported that 18% downloaded music onto their compute
ID: 3177487 • Letter: A
Question
A survey of Internet users reported that 18% downloaded music onto their computers. The filing of lawsuits by the recording industry may be a reason why this percent has decreased from the estimate of 26% from a survey taken two years before. Assume that the sample sizes are both 1451. Using a significance test, evaluate whether or not there has been a change in the percent of Internet users who download music. (Round your value for z to two decimal places. Round your P-value to four decimal places.)
z=
p value=
Also report a 95% confidence interval for the difference in proportions. (Round your answers to four decimal places.)
Explanation / Answer
here p1=0.26 ; p2=0.18 ; n1=n2=1451
hence std error =(p1(1-p1)/n1 +p2(1-p2)/n2)1/2 =0.0153
hence test stat z=(p1=p2)/std error =5.2262
for above p value =0.0000
for 95% CI, z=1.96
henc confidence interval =(p1-p2) +/- z*std error =0.0500 ; 0.1100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.