The lengths of a certain component are normally distributed with a mean of 250 m
ID: 3176906 • Letter: T
Question
The lengths of a certain component are normally distributed with a mean of 250 mm and a standard deviation of 0.6 mm. Four of the components are joined end-to-end and fitted into a slot.
a. If the slots have length 1002.5 mm, what proportion of the time will four randomly selected components be able to fit into the slot?
b. Suppose that the lengths of the slots are normally distributed with a mean of 1002.5 mm and a standard deviation of 0.4 mm. What proportion of the time will four randomly selected components be able to fit into the slot?
Explanation / Answer
a) mean lkength of 4 components =250*4=1000
and std deviation =0.6*(4)1/2=1.2
hence P(X<1002.5)=P(Z<(1002.5-1000)/1.2)=P(Z<2.0833)=0.9814
b)here let 4 componets length is A and that of slot is B
hence mean of A-B=1000-1002.5=-2.5
and std error of difference =(1.22+0.42)1/2 =1.2649
hence P(A-B<0)=P(Z<(0-(-2.5))/1.2649)=P(Z<1.9764)=0.9759
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.