An orchard owner knows that he will have to use about 4% of the apples he harves
ID: 3176447 • Letter: A
Question
An orchard owner knows that he will have to use about 4% of the apples he harvests for cider because they will have bruises or blemishes. He selects some apples at random and checks their quality. Check conditions of Bernoulli Trials and then answer the following questions. Find the Probability that first cider-apple will be third apple selected. 00.037 0.002 None of the above How many apples, on average, an orchard owner is expected to check until he finds first cider-apple? 1 25 None of the above Find the Standard Deviation of cider-applies. 24.5 0.21 None of the aboveExplanation / Answer
p = 0.04
a) P(1st cider-apple will be third apple) = (1 - 0.04)2 * 0.04
= 0.037 (ans)
b) Mean = 1/p
= 1 / 0.04
= 25 (ans)
c) variance = (1 - p) / p2
= (1 - 0.04) / 0.042
= 600
standard deviation = sqrt(600) = 24.5 (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.