On a dry surface, the braking distance (in meters) of a certain car is a normal
ID: 3176280 • Letter: O
Question
On a dry surface, the braking distance (in meters) of a certain car is a normal distribution with mean 45.1 m and standard deviation 0.5. Find the braking distance that corresponds to z = 1.8 Find the braking distance that represents the 91st percentile. Find the z-score for a braking distance of 46.1 m. Find the probability that the braking distance is less than or equal to 45 m. Find the probability that the braking distance is greater than 46.8 m. Find the probability that the braking distance is between 45 m and 46.8 m.Explanation / Answer
mean is 45.1 and sd is 0.5
a) when z is 1.8, (x-45.1)/0.5=1.8 or x=1.8*0.5+45.1=46
b) for 0.91 , the z value from normal distribution table is 1.35, thus x=1.35*0.5+45.1=45.775
c) z is (46.1-45.1)/0.5=2
d) P(x>46.8)=P(z>(46.8-45.1)/0.5) or P(z>3.4) or answer is 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.