On a cold winter day, a 1 kg aluminum sphere at an initial temperature of 0.00 C
ID: 1648722 • Letter: O
Question
On a cold winter day, a 1 kg aluminum sphere at an initial temperature of 0.00 C is dropped from the top of the Empire State Building, which is 443 m tall. The sphere lands in a frozen puddle of water below, also at a temperature of 0.00 C. If all of the sphere's initial potential energy goes into melting the ice, how much ice is melted? On a cold winter day, a 1 kg aluminum sphere at an initial temperature of 0.00 C is dropped from the top of the Empire State Building, which is 443 m tall. The sphere lands in a frozen puddle of water below, also at a temperature of 0.00 C. If all of the sphere's initial potential energy goes into melting the ice, how much ice is melted?Explanation / Answer
m = 1 kg ; h = 443 m ;
At this height the potential energy of the sphere is:
PE = m g h
PE = 1 x 9.8 x 443 = 4341.4 J
This PE of sphere is taken by the ice to melt.
PE = M(ice) x Lf + M(ice) x Ci x (Ti - Tf)
4341.4 J = M(ice) x 3.33 x 10^5 J/kg
M(ice) = 4341.4/3.33 x 10^5 = 0.013 kg
Hence, M(ice) = 0.013 kg = 13 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.