According to Reuters, a survey undertaken by the National Center for Health Stat
ID: 3175891 • Letter: A
Question
According to Reuters, a survey undertaken by the National Center for Health Statistics revealed that about 25% of U.S. households have only a cell phone (no land line). According to the FCC, 65% of U.S. households have high-speed Internet. Suppose of U.S. households having only a cell phone, 80% have high-speed Internet. A U.S. household is randomly selected.
(Round your answers to 2 decimal places.)
a. What is the probability that the household has only a cell phone and has high-speed Internet?
b. What is the probability that the household has only a cell phone or has high-speed Internet?
c. What is the probability that the household has only a cell phone and does not have high-speed Internet?
d. What is the probability that the household does not have just a cell phone and does not have high-speed Internet?
e. What is the probability that the household does not have just a cell phone and does have high-speed Internet?
Explanation / Answer
P(having only a cell phone) = 0.25
P(having high-speed Internet) = 0.65
P(having high-speed Internet | having only a cell phone) = 0.8
a) P(having high-speed Internet | having only a cell phone) = P(having high-speed Internet and having only a cell phone) / P(having only a cell phone)
or, 0.8 = P(having high-speed Internet and having only a cell phone) / 0.25
or, P(having high-speed Internet and having only a cell phone) = 0.2
b) P(having high-speed Internet or having only a cell phone) = P(having high-speed Internet) + P(having only a cell phone) - P(having high-speed Internet and having only a cell phone)
= 0.25 + 0.65 - 0.2
= 0.7
c) P(having only a cell phone) = P(having only a cell phone and having high-speed Internet) + P(having only a cell phone and not having high-speed Internet)
or, 0.25 = 0.2 + P(having only a cell phone and not having high-speed Internet)
or ,P(having only a cell phone and not having high-speed Internet) = 0.05
d) P(not having only a cell phone and not having high-speed Internet) = 1 - P(having high-speed Internet or having only a cell phone)
= 1 - 0.7
= 0.3
e) P(having high-speed Internet) = P(having high-speed Internet and having only a cell phone) + P(having high-speed Internet and not having only a cell phone)
or, 0.65 = 0.2 + P(having high-speed Internet and not having only a cell phone)
or, P(having high-speed Internet and not having only a cell phone) = 0.45
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.