Approximately 8.33% of men are colorblind. You survey men from a large populatio
ID: 3175169 • Letter: A
Question
Approximately 8.33% of men are colorblind. You survey men from a large population until you find one who is colorblind. Let X = the number of men you survey up-to-and-including the first man who is colorblind.
a) Explain in words why X has a geometric distribution; what is the success probability?
b) What is the probability that you will have to survey at most 16 men until you find the first one who is colorblind? (Answer: = 0:75.)
c) What is the probability you will have to ask exactly 12 men until you nd the first who is colorblind? (Answer: = 0:032)
d) What is the expected value of X? (Answer: = 12.)
Explanation / Answer
a)as we need to continue till we meet our result, therefore it is geometric distribution where number of trails are not fixed.
success probability=0.0833
b) probability that you will have to survey at most 16 men until you find the first one who is colorblind
=1-P(till 16 men you do not found any) =1-(1-0.0833)16 =0.75132
c)probability you will have to ask exactly 12 men until you nd the first who is colorblind=P(first 11 men not blind*12 men is) =(1-0.0833)11*0.0833 =0.0319996
d)expected value=1/p=1/0.0833=12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.