Approximately 8.8 x 10 6 kg of water drops 59 m over Niagara Falls every second.
ID: 2050701 • Letter: A
Question
Approximately 8.8 x 106 kg of water drops 59 m over Niagara Falls every second.
a) How much potential energy is lost every second by the falling water?
I thought it was just u = mgh, but it marked me wrong.
b) What would be the power output of an electricla generating plant that could convert all of the water's potential energy to chemical energy?
Isn't it equivalent to part a?
c) If the utility company sold this energy at an industrial rate of 1.2 cents per Kw-hr, what owuld be their yearly income from this source? Answer in dollars.
Explanation / Answer
a) u did correct only mgh = 8.8 x 10^6 * 9.8*59 = 5088.16 x 10^6 Joules may be u have to covert onto other units but this is correct procedure b) it is equal to part a = 5088.16 x 10^6 watts but units are watts 18317.376 x 10^6 kw/hr c)yearly income = total no of hours in a year*18317.376 x 10^6 = 160.5 x 10^12 cents = 160.5 x 10^10 dollars
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.