Each person in a random sample of 224 male teenagers and a random sample of 307
ID: 3175015 • Letter: E
Question
Each person in a random sample of 224 male teenagers and a random sample of 307 female teenagers was asked how many hours he or she spent online in a typical week. The sample mean and standard deviation were 15.3 hours and 11.3 hours for males and 14.3 and 11.7 for females. (Use a statistical computer package to calculate the P-value. Use males females. Round your test statistic to two decimal places, your df down to the nearest whole number, and your P-value to three decimal places.)
Is there enough evidence to show that mean number of hours spent online in a typical week is greater for male teenagers than for female teenagers? Use a 0.05 significance level.
Yes
No
t = df = P =Explanation / Answer
here std error of difference =(s12/n1+s22/n2)1/2 =1.008
hence test stat=(X1-X2)/std error =(15.3-14.3)/1.008=0.9921
df =(((s12/n1+s22/n2)2/((s12/n1)2/(n1-1)+(s22/n2)2/(n2-1)) =489 considering unequal variance
p value =0.161
No
please revert for df.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.