Problem 1) A survey is conducted by the American Automobile Association to inves
ID: 3174925 • Letter: P
Question
Problem 1) A survey is conducted by the American Automobile Association to investigate the
daily expense of a family of four while on vacation. Suppose that a sample of 64 families of four
vacationing at Niagara Falls resulted in sample mean of $252.45 per day. Based on historical data,
we assume that the standard deviation is = $74.50.
a. Develop a 95% confidence interval estimate of the mean amount spent per day by a family of
four visiting Niagara Falls.
b. Develop a 99% confidence interval estimate of the mean amount spent per day by a family of
four visiting Niagara Falls.
c. What happens to the margin of error as the confidence level is increased from 95% to 99%?
Please show work! Thank you
Explanation / Answer
Here, n = 64 , mean = 252.45 , std. deviation = 74.50
a)
Z value for 95% confidence interval = 1.96
Standard error = s / sqrt(n)
= 74.50 / sqrt(64)
= 9.31
CI = mean + / - z * SE
= 252.45 + / - 1.96 * 9.31
= (234.19 , 270.70)
Lower Limit = 234.19
Upper limit = 270.70
b)
Z value for 99% confidence interval = 2.578
Standard error = s / sqrt(n)
= 74.50 / sqrt(64)
= 9.31
CI = mean + / - z * SE
= 252.45 + / - 2.578 * 9.31
= (228.44 , 276.45)
Lower Limit = 228.44
Upper limit = 276.45
(C)
ME = z*SE
For 95% CI, ME = 1.96*9.31 = 18.2476
For 99% CI, ME = 2.578*9.31 = 24.0012
ME increases as CI increases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.