Problem 1 You and a friend are sitting on a cliff, tossing pebbles over the edge
ID: 1597118 • Letter: P
Question
Problem 1 You and a friend are sitting on a cliff, tossing pebbles over the edge, either straight up or straight down, so that they land in the lake below. Your pebble is in free fall for 5 seconds, with a final speed of 30m/s. Which way is the pebble going when it hits the lake? How fast and in what direction did you throw the pebble? When was the pebble at its maximum height, assuming it left your hand at t = 0? What was the pebble's maximum height? How high is the cliff? How much work did the Earth (meaning, the Earth's gravitational force) do on the pebble? Assume the pebble's mass is 0.05kgExplanation / Answer
a)
the pebble going in "downward"
b)
v=u+g*t
30=u+9.8*5
===> u=-19 m/sec (upward)
c)
v=u+a*t
0=u-g*tmax
==>
tmax=u/g
=19/9.8
=1.94 sec
d)
Hmax=u^2/2*g
=19^2/2*9.8
=18.42 m
e)
time taken, t'=5-2*1.94
t'=1.12 sec
and
height of the cliff, h =u*t'+1/2*g*t^2
=19*1.12+1/2*9.8*1.12^2
=27.43 m
f)
workdone=P.E=m*g*h
=0.05*9.8*27.43
=13.44 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.