The Bureau of Labor Statistics’ American Time Use Survey showed that the amount
ID: 3174586 • Letter: T
Question
The Bureau of Labor Statistics’ American Time Use Survey showed that the amount of time spent using a computer for leisure varied greatly by age. Individuals age 75 and over averaged .20 hour (12 minutes) per day using a computer for leisure. Individuals ages 15 to 19 spend .8 hour per day using a computer for leisure. If these times follow an exponential distribution, find the proportion of each group that spends: (a) Less than 10 minutes per day using a computer for leisure.
(Round your answers to 4 decimal places.)
Proportion ______ and _________
Explanation / Answer
Solution
Back-up Theory
If X ~ Exponential with parameter (average inter-event time), the pdf (probability density function) of X is given by f(x) = (1/)e-x/, 0 x < ………………................................………………(1)
CDF (cumulative distribution function), F(t) = P(X t) = 1- e-t/ ……………….…(2)
From (2), P(X > t) = e-t/ ……………….………………………………..……………(3)
Proportion = probability……………………………………………………....………..(4)
Now, to work out the solution,
Let X = the amount of time spent per day using a computer for leisure by Individuals aged 75 and over
Y = the amount of time spent per day using a computer for leisure by Individuals aged 15 to 19. Then,
X ~ Exp(12) and Y ~ Exp(48)
And we want P(X < 10) and P(Y < 10)
[vide (2) under Back-up Theory ], P(X < 10) = 1 – e-10/12 = 1 – 0.4346 = 0.5654 [using Excel Function]
Similarly,
[vide (2) under Back-up Theory ], P(Y < 10) = 1 – e-10/48 = 1 – 0.8119 = 0.1881 [using Excel Function]
Thus,
Proportion that spends less than 10 minutes per day using a computer for leisure is:
0.5654 for Individuals aged 75 and over and
0.1881 Individuals aged 15 to 19.
DONE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.