The Bubba Company uses the gross profit method to estimate inventory and cost of
ID: 2415550 • Letter: T
Question
The Bubba Company uses the gross profit method to estimate inventory and cost of goods sold for interim reporting purposes. The average gross profit rate is 25 percent of sales. The following data relate to the month of May:
Inventory cost, May 1
$30,000
Purchases during the month at cost
80,400
Sales
100,800
Sales returns
3,600
Using the data above, what is the estimated ending inventory at May 31?
$24,300
$25,200
$34,800
$37,500
Inventory cost, May 1
$30,000
Purchases during the month at cost
80,400
Sales
100,800
Sales returns
3,600
Explanation / Answer
Gross profit= Net Sales x GP%
=(100,800-3,600) x 25%
=97,200 x 25%
=24,300
Cost of Goods sold=97,200-24,300=72,900
Ending inventory
= Beg inventory+ purchases- Cost of goods sold
= 30,000+80,400-72,900
=$37,500
Option 4 correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.