The Harvard College Alcohol Study finds that 67% of college students support eff
ID: 3174228 • Letter: T
Question
The Harvard College Alcohol Study finds that 67% of college students support efforts to "crack down on underage drinking." The study took a sample of almost 15,000 students, so the population proportion who support a crackdown is very close to p = 0.67. The administration of your college surveys a sample of 200 students and finds that 140 support a crackdown on underage drinking. (a) What is the sample proportion who supports a crackdown on underage drinking? (b) In fact the proportion of all students on your campus who support a crackdown is the same as the national 67%, what is the probability that the proportion in our sample of 200 students is as large or larger than the result of the administration's sample?Explanation / Answer
a. Sample proportion is 140/200=0.7
b. Sd=sqrt((p(1-p)/n)=0.032
So we need to find P(x>0.67)=P(z>0.67-0.70/0.032)=P(z>-0.9375)=0.8257
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.