The Harvard College Alcohol Study finds that 67% of college students support eff
ID: 3125414 • Letter: T
Question
The Harvard College Alcohol Study finds that 67% of college students support efforts to "crack down on underage drinking." The study took a sample of almost 15,000 students, so the population proportion who support a crackdown is very close to p = 0.67.† The administration of your college surveys an SRS of 120 students and finds that 84 support a crackdown on underage drinking.
If in fact the proportion of all students on your campus who support a crackdown is the same as the national 67%, what is the probability that the proportion in an SRS of 120 students is as large or larger than the result of the administration's sample? (Use a Normal approximation with a continuity correction to approximate the probability. Round your answer to four decimal places.)
Explanation / Answer
We first get the z score for the critical value:
x = critical value = 83.5
u = mean = np = 80.4
s = standard deviation = sqrt(np(1-p)) = 5.150922248
Thus, the corresponding z score is
z = (x-u)/s = 0.601833973
Thus, the right tailed area is
P(z > 0.601833973 ) = 0.273642329 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.