A simple random sample of size n is drawn from a population that is normally dis
ID: 3173761 • Letter: A
Question
A simple random sample of size n is drawn from a population that is normally distributed. The sample mean, x overbarx, is found to be 110, and the sample standard deviation, s, is found to be 10. (a) Construct a 96% confidence interval about if the sample size, n, is 27. (b) Construct a 96% confidence interval about if the sample size, n, is 23. (c) Construct a 70% confidence interval about if the sample size, n, is 27. (d) Could we have computed the confidence intervals in parts (a)-(c) if the population had not been normally distributed?
Explanation / Answer
a) here std error =std deviation/(n)1/2 =1.9245
and for 96% CI and n-1=26 degree of freedom; t=2.162
hence confidence interval =mean +/- t*std error =105.8392 ; 114.1608
b)
here std error =std deviation/(n)1/2 =2.085
and for 96% CI and n-1=22 degree of freedom; t=2.1829
hence confidence interval =mean +/- t*std error =105.4484 ; 114.5516
c)
here std error =std deviation/(n)1/2 =1.9245
and for 70% CI and n-1=26 degree of freedom; t=1.0575
hence confidence interval =mean +/- t*std error =107.9648 ; 112.0352
d)
Yes, as we have used t dstribution which gives a wider confidence interval for comensate for that.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.