A life insurance company sells policies of S200,000 Determine the expected value
ID: 3173685 • Letter: A
Question
A life insurance company sells policies of S200,000 Determine the expected value of the insurance policy to the company for an adult female who has a survival rate of 99.9% for a given year and who pays the premium of $ 325 per year. Determine the expected value of the insurance policy to the company for an adult male who has a survival rate of 99. 8 for a given year and who pays the premium of $ 550 per year. The company expects to sell 10,000 of each policy (10,000 males and 10,000 females). How much money does the company expect to earn? How many males how many females (out of 10,000) are expected not to survive the year?Explanation / Answer
7)probability of survival = 0.999
probability of death = 1 -0.999 = 0.001
hence
E(X) = 0.999*325 - 0.001*200000 = 124.675
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.