A life insurance company wants to estimate the probability that a 40-year-old ma
ID: 3129831 • Letter: A
Question
A life insurance company wants to estimate the probability that a 40-year-old male will die in the next year. In a random sample of 80,000 such men, 79,968 lived through the year. Using the relative frequency approximation, what is the probability that a randomly selected 40 year old male will die within a year? By rounding decimal form to the 4th decimal place.
I've been trying over and over, but can't seem to get the right formula to solve this problem.
Using my TI-83 calculator here is what I've tried:
P(A)= s/n
79,968/80,000 = 0.9996 (Answer was wrong when I input it)
80,000-79,968 = 32
P(A') = 1 - P(A) (I can't figure out when to use this formula)
Explanation / Answer
let, A- be the event that a 40 year old male lived through the year
given, P(A) = 79968/80000 = 0.9996
Then A' is complement of evnt A and states that a 40 year male died with in a year.
Thus, Requird probability = 1-P(A)
= 1-0.9996 =0.0004
Thus P(A') = 0.0004
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.