A research concludes that the number of hours of exercise per week for adults is
ID: 3173654 • Letter: A
Question
A research concludes that the number of hours of exercise per week for adults is normally distributed with a mean of 4 hours and a standard deviation of 3 hours. Show all work. Just the answer, without supporting work, will receive no credit.
(a) Find the 75th percentile for the distribution of exercise time per week. (round the answer to 2 decimal places)
(b) What is the probability that a randomly selected adult has more than 7 hours of exercise per week? (round the answer to 4 decimal places)
Explanation / Answer
a. Mean =4 hours
Standard deviation = 3 hours
a. 75th perc = ?
Z = .675
75th percentile = .675*3 +4 = 6.025
b. P(X>7) = P(Z > (7-5)/3) = P(Z>.667) =1- .7454 = .2546
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.