A rescue helicopter has a 50 kg load suspended from as rope. If the tension in t
ID: 1265366 • Letter: A
Question
A rescue helicopter has a 50 kg load suspended from as rope. If the tension in the rope is 300 N, is the load ? (circle the correct answer below) An engineer is asked to design a playground slide so that the speed a child reaches at the bottom does not exceed 6.0 m/s. Determine the maximum height that the slide can possibly have. Three identical blocks are sitting on a turntable. The turntable is spinning with an angular speed of 2.30 rad/s. Which block requires the greatest force to keep it from slipping off the turntable? (a) Block A (b) Block B (c) Work C (d) All three the same force A figure skater rotating at 5.00 rad/s with arms extended has a moment of inertia of 2.25 kg.m^2. If the skater's arms are pulled in so the moment of inertia decreases to 1.80 kg.m^2, what is the final angular speed? Assume the net external torque on the skater is 0.Explanation / Answer
13. Weight of load = mg = 50 x 9.81 = 490.5 N
and T < W
that means W - T = ma
so acclerating downwrds.
14. mgh = mv^2 /2
9.81 x h = 6^2 /2 =
h = 1.83 m
15. F = ma_c = m w^2 r
Greater the r and greater the force
Ans. Block A
16) Using angular momentum,
I1w1 = I2w2
2.25 x 5 = 1.80 x w2
w2 = 6.25 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.