A statistics professor wants to compare today\'s students with those 25 years ag
ID: 3173384 • Letter: A
Question
A statistics professor wants to compare today's students with those 25 years ago. All of his current students' marks are stored on a computer so that he can easily determine the population mean. However the marks 25 years ago reside only in his musty files He does not want to retrieve all the marks and will be satisfied with a 95% confidence interval estimate of the mean mark 25 years ago. If he assumes that the population standard deviation is 13, how large a sample should he take to estimate the mean to within 3 marks? Sample Size = _________________Explanation / Answer
Compute Sample Size
n = (Z a/2 * S.D / ME ) ^2
Z/2 at 0.05% LOS is = 1.96 ( From Standard Normal Table )
Standard Deviation ( S.D) = 13
ME =3
n = ( 1.96*13/3) ^2
= (25.48/3 ) ^2
= 72.14 ~ 73
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.