A statistician wanted to test the null hypothesis that the mean of a certain nor
ID: 3057504 • Letter: A
Question
A statistician wanted to test the null hypothesis that the mean of a certain normal population is zero. He planned to use a two- sided test with the 5% significance level and a sample of size 6. The following sample was obtained 4, 22, 5, 44, 5, 45. 1. What is the acceptance interval for the value of the appropriate test statistic? (Write it as two numbers separated by a comma.) (1 point) 2. What is the the value of the test statistic computed from the sample? (1 point) 3. What is the p-value of the test? (1 point)Explanation / Answer
a) Level of Significance = 5%
Level of Confidence = 95%
Acceptance Level for Null = 95%
b)
X = Sample Mean = 20.833
N = 6
s =Sample SD = 4.41
Test Stat = (X-M)/s= (20.833-0)/4.41 = 4.72
c)
P-Value = P(Z>4.72) + P(Z<-4.72) = 0.0001
Hope this helps and Please don't forget to rate the answer :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.