Suppose a 90% confidence interval for the mean salary of college graduates in a
ID: 3173283 • Letter: S
Question
Suppose a 90% confidence interval for the mean salary of college graduates in a town in Mississippi is given by [$30,880, $40,720]. The population standard deviation used for the analysis is known to be $15,000.
a.
What is the point estimate of the mean salary for all college graduates in this town?
Point estimate
b.
Determine the sample size used for the analysis.
Sample size
Suppose a 90% confidence interval for the mean salary of college graduates in a town in Mississippi is given by [$30,880, $40,720]. The population standard deviation used for the analysis is known to be $15,000.
Explanation / Answer
a. Here it is given that x-E=30880 and x+E=40720
So 2x=40720+30880=71600
Hence x=35800
Further x-E=30880
b. So E=35800-30880=4920
Now z=1.645
E=z*sd/sqrt(n)
So n=(z*sd/E)^2=25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.