According to the Bureau of Labor Statistics, 8.3% of the Labor force was unemplo
ID: 3171762 • Letter: A
Question
According to the Bureau of Labor Statistics, 8.3% of the Labor force was unemployed in January 2012. A random sample of 100 employable adults was selected. Using the approximation to the binomial distribution, what is the probability that fewer than 12 people from this sample are unemployed? 0.5040 0.6225 0.8770 0.9965 Continuous random variables are outcomes that take on any numerical value in an interval as a result of conducting an experiment. True False According to Bureau of Labor Statistics 22.1% of the total part-time workforce in the U.S. was between the ages of 25 and 34 during the 3^rd quarter of 2011. A random sample of all part-time employees was selected during this quarter. Using the normal approximation to the binomial distribution, what is the probability that more than 22 people from this sample were between the ages of 25 and 34? 0.0963 0.1446 0.2235 0.3594Explanation / Answer
11) mean =np=100*0.083=8.3
and std deviation =(np(1-p))1/2 =2.7738
hence P(X<12)=P(Z<(11.5-8.3)/2.7738)=P(Z<1.1537)=0.877
12) true
13)here mean =np=0.221*80=17.68
and std deviation==(np(1-p))1/2 =3.7112
therefore P(X>22)=1-P(Z<(22.5-17.68)/3.7112)=1-P(Z<1.2988)=1-0.9032=0.0968
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.