Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The position function for a standing wave is given by y(x, t) = (3.60 cm) sin [(

ID: 3164200 • Letter: T

Question

The position function for a standing wave is given by y(x, t) = (3.60 cm) sin [(35.0 cm^-1)x] cos [(1.6 times 10 rad/s) Find: a. the amplitude of the original waves; b. wave velocity c. frequency; and d. wavelength of the original waves. A sinusoidal electromagnetic wave is propagating in through vacuum in the negative x-direction. The wave has a frequency of 3.86 times 10^14 Hz and an electric field amplitude of 540 mV/m. a. Find the angular frequency omega and wave number k for the wave. b. write the equation vector E(x, t) including appropriate vector symbolism. c. Write the equation vector B(x, t) including appropriate vector symbolism. d. Write the equation for the Poynting vector, vector S. e. What is the intensity of the wave?

Explanation / Answer

26. y(x, t) = 3.60 cm sin[35 x - 1600 t]

Comparing with, y(x, t) = A sin(kx - wt)

A = 3.60 cm . k = 35 cm^-1 = 3500 m and w = 1600 rad/s


(A) Amplitude, A = 3.60 cm

(B) v = w / k = 1600 / 3500 = 0.457 m /s Or 45.7 cm / s


(C) f = w / 2pi = 1600 / 2pi = 254.65 Hz


(D) lambda = 2pi / k = 2pi / 3500 = 1.795 x 10^-3 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote