Assume the following represents an isolated system. A mass of m = 0.5 kg is held
ID: 3163785 • Letter: A
Question
Assume the following represents an isolated system. A mass of m = 0.5 kg is held at rest on a spring with a constant of k_1 = 400 N/m, where the mass has been pushed to displace the spring 0.1 m from its equilibrium point. The mass is then released and travels across a surface for half a meter, where a frictional force of f_k = 1.2 N acts on the mass. The mass encounters a second spring and displaces that spring 0.2 m from its equilibrium point, before instantaneously coming to rest. a) Find the spring coefficient (or stiffness) of the second spring. K_2. b) The mass then rebounds off second spring and travels back hitting the first spring. How much does it now displace the first spring before coming instantaneously to rest?Explanation / Answer
A) work done by all forces = change in KE
fk*d + 0.5k1*x1^2 - 0.5k2x2^2 =0
- 1.2*0.5 +200*0.1^2 = 0.5*0.2^2 k2
k2 = ( - 1.2*0.5 +200*0.1^2) /(0.5*0.2^2)
= 70 N/m
B) 200x^2 = 35*0.2*0.2 - 1.2*0.5 =0.8
x = sqrt (0.004)
= 0.0632 m answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.