Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Safari File Edit View History Bookmarks Window Help sapling learning.com Univers

ID: 3163438 • Letter: S

Question

Safari File Edit View History Bookmarks Window Help sapling learning.com University of T de Val mp to. Sapling Learning University of Texas Rio Grande Valley-PHYS 1402 Spring17 l Activities and Due Dates I Practice Set 3.2: Electromagnetic induction, AC Circuits My Assignment 3/9/2017 11 55 PM A 67.8 00 3/9/2017 11:32 AM Gradebook Attempts Score Print Calculator Periodic Table 00 Question 20 of 20 Physics presented by Sapling Loaming A 7.35 H inductor with negligible resistance is placed in series with a 14.9 V battery, a 3.000 resistor, and a switch. The switch is closed at time 0 see 00 (a) Calculate the initial cument at t 0 seconds. 00 Number 00 00 (b) Calculate the current as time approaches infinity. Numb 00 (c) Calculate the current at a time of 1.96 s Numb 95 (d) Determine how long it takes for the current to reach half of its maximum. Numb A O Previous ® Give Up & View Salu 2 Check Ant 0Naxl Exil 20 2011 2017 Sapling Leal privacy policy partners terms of use contact u CA1 40% Thu 8:06 PM a E You Wind A Small Pap Logout Help Resources o Assignment Information Available F 2/19/2017 01:00 AM 3/9/20 55 PM Due Date Points Possible Grade Category: Practice Description: Policies: Homework You can check your answers. You can view solutions when you complete or give up on any question. You can keep trying to answer each question until you get it right or give up. You lose 5% of the points available to each answer in your question for each incorrect attempt at that O eTextbook OHelp With This Topic OWeb Help & Videos OTechnical Support and Bug Reports

Explanation / Answer

Here

L = 7.35 H

V = 14.9 V

R = 3 Ohm

a) for the current at time t = 0

inductor is open circuit

initial current is Zero

b) as the time is infinite

I = E/R = 14.9/3

I = 4.97 A

the current is 4.97 A

c) at the time t = 1.96 s

time constant , T = 7.35/3 = 2.45 s

I = 4.97 * (1 - e^(-1.96/2.45))

I = 2.74 A

the current is 2.74 A

d)

for the current to be half of maximum

0.50 * 4.97 = 4.97 * (1 - e^(-t/2.45))

solving for t

t = 1.70 s

the time taken is 1.70 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote