Safari File Edit View History Bookmarks Window Help ezto mheducation.com Group W
ID: 2407270 • Letter: S
Question
Safari File Edit View History Bookmarks Window Help ezto mheducation.com Group Work Ch 3 Group Work Ch 3 Question 2 (of 4) 2. 250 points Exercise 3-2A Per-unit contribution margin approach LO 3-1 Agassi Corporation sella products for $33 each that have variable costs of $19 per unit Agassi's annual fioxed cost is $309,400. Required: Use the per-unit contribution margin approach to determine the break-even point in units and dollars. Break-even point in units Break-even point in dollars References eBook &Resources; Worksheet Difficulty: 1 Easy Exercise 3-2A Per-unit Leaming Objective: 03-01 Determine 3Explanation / Answer
selling price
33
less variable cost
19
contribution margin per unit
14
contribution margin ratio = contribution margin/selling price = 14/33
0.424
Fixed cost
309400
Break even point in units
fixed cost/ contribution margin = 309400/.14
22100
Break even point in sales
fixed cost/ contribution margin ratio = 309400/.424
729300
selling price
33
less variable cost
19
contribution margin per unit
14
contribution margin ratio = contribution margin/selling price = 14/33
0.424
Fixed cost
309400
Break even point in units
fixed cost/ contribution margin = 309400/.14
22100
Break even point in sales
fixed cost/ contribution margin ratio = 309400/.424
729300
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.