A proton with a speed of 1.75 middot 10^4 m/s is moving from infinity directly t
ID: 3163412 • Letter: A
Question
A proton with a speed of 1.75 middot 10^4 m/s is moving from infinity directly toward a alpha particle. Assuming that the alpha particle (with charge of 2e) fixed in place, find the position where the moving proton stops momentarily before turning around. A positive charge of 4.50 mu C is fixed in place. A particle of mass 5.00 g and charge +3.00 mu C is fired with an initial speed of 55.0 m/s directly toward the fixed charge from distance of 4.20 cm. How close does the moving charge get to the fixed charge?Explanation / Answer
here,
Use conservation of energy (K + U) = constant where U = k*q1*q2/r
So (K + U)1 = (K + U)2
now U1 = 0 and K2 = 0
so 1/2*mp*v^2 = k*q*q/r
1/2*mp*v^2 = k*e*2*e/r
so 0.5 * 1.67 * 10^-27 * (1.75 * 10^4)^2 = 9 * 10^9 * 2 *(1.6 * 10^-19)^2/r
solving for r
r = 1.8 * 10^-9 m
the distance of closest approach is 1.8 * 10^-9 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.