A proton released from rest at a distance of 5 cm from a stationary 25 mu C char
ID: 1540679 • Letter: A
Question
A proton released from rest at a distance of 5 cm from a stationary 25 mu C charge. What is the speed of the proton when it reached a point which is 10 cm from this charge? [Mass of a proton is 1.67 times 10^27 kg, charge e = 1.6 times 10^29 C) What is the strength of the electric field between two big parallel conducting plates separated by 2 mm if the potential difference between these plates is 3000 V? Two capacitors C_1 = 15mu F and C_2 = 30 mu F are connected in series with a 40 V battery. Find the equivalent capacitance. Find the charges Q_1 and Q_3 on these capacitors and the voltages V_1 and V_2 across each capacitor.Explanation / Answer
1) let
Q = 25 micro C
at r1 = 5 cm = 0.05 m,
V1 = k*Q/r1
= 9*10^9*25*10^-6/0.05
= 4.5*10^6 V
at r2 = 10 cm = 0.1 m
V2 = k*Q/r2
= 9*10^9*25*10^-6/0.1
= 2.25*10^6 V
Workdone on proton = gain in kinetic energy
q*(V1 - V2) = (1/2)*m*v^2
==> v = sqrt(2*q*(V1 - V2)/m)
= sqrt(2*1.6*10^-19*(4.5 - 2.25)*10^6/(1.67*10^-27))
= 2.08*10^7 m/s
2) E = delta_V/d
= 3000/(2*10^-3)
= 1.5*10^6 N/c
3)
a) Ceq = C1*C2/(C1+C2)
= 15*30/(15 + 30)
= 10 micro F
b)
Q1 = Q2 = Ceq*V
= 10*40
= 400 micro C or 4*10^-4 C
V1 = Q1/C1 = 400/15 = 26.7 V
V2 = Q2/C2 = 400/30 = 13.3 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.