Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.) An electron moves at 200,000 m/s, due east whe n it enters a magnetic field

ID: 3162839 • Letter: 1

Question

1.) An electron moves at 200,000 m/s, due east when it enters a magnetic field of 0.025 tesla. The charge experiences a magnetic deflection that points straight down. Find the magnitude of the force AND the direction of the magnetic field.

2.) Calculate the magnetic field intensity that bends an ion of uranium-235 (mass =

235 u, charge = -1 e) into a semicircular path of radius 25 cm. Assume the velocity of the ion is 200,000 m/s.

3.) An alpha particle is a doubly ionized helium atom (He++, mass = 6.64 x 10-27 kg). This alpha particle is passed through a potential difference of 3000 V. Once it leaves this region, it is subjected to a magnetic field of 3.5 T. Calculate the radius of the circle that this ion traces out.

Explanation / Answer

1) F = eVB

    F = (1.60x10^-19)*(2*10^5)*(0.025)

        = 8x10^-16 N

use right hand rule the direction is B is due north

2)

We know that

B = mv / q.r

B = (235 * 1.66* 10^-27) * 200000 / (1.6*10^-19)*(25*10^-2)

[ Since 1 amu = 1.66*10^-27 ]

B = 1.88 Tesla