1.) A source of sound has a total emitted power of 335 W. What is the intensity
ID: 1272342 • Letter: 1
Question
1.) A source of sound has a total emitted power of 335 W. What is the intensity a distance of 12 m from the source? Assume the source emits spherical waves
_________W/m2
2.) A person has severe hearing loss that reduces the intensity in his inner ear by 39.1 dB. To compensate, a hearing aid can amplify the sound pressure amplitude by a certain factor to bring the intensity level back to the value for a healthy ear. What amplification factor is needed for this person?
3.) A person has severe hearing loss that reduces the intensity in his inner ear by 39.1 dB. To compensate, a hearing aid can amplify the sound pressure amplitude by a certain factor to bring the intensity level back to the value for a healthy ear. What amplification factor is needed for this person?
Explanation / Answer
1)
I = P/4?r^2 = 335/4?*12^2 =0.1851 W/m^2
2)
39.1 = 20log A
Log A = 39.1/20 = 1.955
A = 10^1.955
A = 90.157
3)
39.1 = 20log A
Log A = 39.1/20 = 1.955
A = 10^1.955
A = 90.157
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.