Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A track meet is held on a planet in a distant solar system. A shot-putter releas

ID: 3161816 • Letter: A

Question

A track meet is held on a planet in a distant solar system. A shot-putter releases a shot at a point 2.0 m above ground level. A stroboscopic plot of the position of the shot is shown in the figure, where the readings are 0.58 s apart and the shot is released at time t 0. (a) What is the initial velocity of the shot in unit-vector notation? (b) What is the magnitude of the free-fall acceleration on the planet? (c) How long after it is released does the shot reach the ground? (d) If an identical throw of the shot is made on the surface of Earth, how long after it is released does it reach the ground? 10 t 0 15 30 x (m) J Units (a) Number (b) Number Units (c) Number Units (d) Number Units Click if you would like to show work for this question Open Show Work olicy I Q 2000-201 ohn Wiley & Sons Inc. All Rights Reserved. A Division of John Wiley & Sons, Inc. Version 4.22.1.2

Explanation / Answer

horizontal range ,R = ux*t = 25

So, ux*(0.58*5) = 25

So, ux = 8.62 m/s

In vertical direction : s = uy*t - 0.5*g*t^2

So, 6 = uy*0.58 - 0.5*g*0.58^2 ------ (1)

and 8 =  uy*(2*0.58) - 0.5*g*(2*0.58)^2 ------(2)

Solving both : uy = 13.8 m/s and g = 11.9 m/s2

So, initial velocity = 8.62 i + 13.8 j <-------------answer

b)

free fall acceleration, g = 11.9 m/s2 <------ solved in previous part

c)

s = ut + 0.5*at^2

So, -2 = 13.8*t - 0.5*11.9*t^2

So, t = 2.46 s <----answer

d)

On earth , g = 9.8 m/s2

So, -2 = 13.8*t - 0.5*9.8*t^2

So, t = 2.95 s <----answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote