Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A girl sits fixed on a merry-go-round of mass M = 500 kg and radius R = 2 m. The

ID: 3160849 • Letter: A

Question

A girl sits fixed on a merry-go-round of mass M = 500 kg and radius R = 2 m. The merry-go-round is initially at rest and is free to rotate without friction. The girl shoots a gun in a horizontal direction tangent to the outer edge of the merry-go-round as shown in the figure. The bullet has mass m = 0.025 kg and a speed v = 700 m/s relative to the ground. The moment of inertia of the merry-go-round is I = MR^2/2. If you ignore the mass of the girl, what is the angular velocity omega of the girl and merry-go-round after the gun has been shot? A) omega = 0.009 rad/s B) omega = 0.035 rad/s C) omega = 0.11 rad/s D) omega = 0.21 rad/s E) omega = 0.47 rad/s If we included the mass of the girl, how would the angular velocity, omega' compare to the value omega calculated in the previous problem? A) omega' omega Both angular momentum and linear momentum are conserved in this problem. A) True B) False

Explanation / Answer

14)

after the gun is shot ,

Using conservation of angular momentum

500 * 2^2 * 0.5 * w = 0.025 * 700 * 2

solving for w

w = 0.035 rad/s

the angular speed is 0.035 rad/s

15)

as the moment of inertia of sytem will increase ,

angular velocity will decrease

hence , the correct option is A) w' < w

16)

False , linear momentum is not conserved

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote