14. Charge is given in microcoulombs. What must you multiply the charge by to us
ID: 3160817 • Letter: 1
Question
14. Charge is given in microcoulombs. What must you multiply the charge by to use Coulomb's law to calculate the electric force?
10^3
10^6
10^-6
10^-3
4.3 × 104 N/C
8.5 × 10-7 N/C
8.5 × 102 N/C
8.1 × 10-5 N/C
2.8 × 1016 N/C
1.4 × 1015 N/C
7.0 × 1016 N/C
2.8 × 1015 N/C
4.3 × 104 N/C
8.5 × 10-7 N/C
8.5 × 102 N/C
8.1 × 10-5 N/C
16. Object A has charge and is positioned from object B, which has charge . What is the magnitude of the electric field at the center of object A? Let the constant k =
2.8 × 1016 N/C
1.4 × 1015 N/C
7.0 × 1016 N/C
2.8 × 1015 N/C
9.0 x 109 N m 2/C2Explanation / Answer
14) 1 microcolumb = 10^-6 C
third option is correct.
15) E = kq/r^2 = 9e9*1.9e-9/0.02^2 = 4.3*10^4 N/C
first option
16)E = 9e9*0.20/(0.8e-3)^2
= 2.8 × 10^15 N/C
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.