A soccer player run. up behind a 0.445-kg soccer ball travelling at 3.05 m/s and
ID: 3160750 • Letter: A
Question
A soccer player run. up behind a 0.445-kg soccer ball travelling at 3.05 m/s and kick. It in the same direction as it is moving, increasing its speed to 12.0 m/s. (a) What is the change in the magnitude of the ball's momentum? kg middot m/s (b) What magnitude impulse did the soccer player deliver to the bail? kg middot m/s (C) What magnitude impulse would be required to kick the ball in the opposite direction at 12.0 m/s, instead? kg middot m/s A 57.0-g tennis ball is travelling straight at a player at 21.1 m/s. The player volleys the ball straight back at 24.6 m/s. (a) What is the magnitude of the ball's change of momentum?Explanation / Answer
1)change in momentum of ball=final momentum-initial momentum=0.445*(12-3.05)=3.98 kgm/s
2)impulse=change in momentum=3.98 kgm/s
3)if ball has to move in opposite direction
impulse=change in momentum=0.445(12+3.05)=6.7 kgm/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.